Amerikai lepkekabóca

2019.12.20

Az Amerikai lepkekabóca (Metcalfa pruinosa) lárva kelése júniusban tömeges. Ezt a jövevényt mediterrán övezetben jelentős károsítóként írták le. A hideg tél ellenére is jól áttelel, és károsítását a kertekben és a közterületeken. Kifejlet lepkekabóca egyedek a fagy beálltáig károsítanak.
A kertekben különböző díszcserjéken és málnahajtásokon rendkívül nagy kolóniákat alakított ki. A növények fiatal hajtásain 4-5 cm hosszú fehér viaszos bevonat látható, menyen több fehér színű viasszal bevont gyors mozgású lárva látható. A lárvák szabad szemmel jól láthatók nagyságuk eléri a 4-5 mm-t is. 

Júniusban nézzük át a kertjeinket, mert ekkor még a károsító lárva alakban van. A helyhez kötött lárvák ellen könnyebb védekezni. A kifejlett példányok, amik nem helyhez kötöttek, és nagy távolságokra repül,vagy viszi el a légáramlat. A repülő alakok ellen már reménytelen a permetezés.

Az amerikai lepkekabócát, mint a kertészeti növények új kártevőjét először Budapesten 2004-ben figyelték meg. Amerikából hurcolták be. Innen terjedt el rövid idő alatt szános Európai országban. Míg Amerikában jelentéktelen károsító, Európa minden országa úgy írja le, hogy nagy kárt okoz ahol elerjedt. 

A lepkekabóca a leveleket, a hajtásokat, lágyszárú növények szárát szívogatja. A felvett tápanyagot csak részben hasznosítják, és mézharmatot ürítenek a levelekre, amelyen gyakran megtelepszik a korompenész. A károsítás június első felétől tapaszolható. Szívogatásával tönkre teszi a gazdanövényt, a szívogatás következtében kiválasztott mézharmat és kártevő ürüléke erőteljesen szennyezi a környezetet. 

Több mint 200 tápnövénye van. Leggyakrabban károsított növényfajok az ostorfa, juhar, kőris, hárs, platán, vadcseresznye, borostyán. Megtalálható még szilva, alma, szeder, cseresznye, szőlő, citrusfélék, akác, dió, szil, galagonya, som,kecskerágó,azálea, labdarózsa, magnólia növényeken is. Az össze egynyári virágon megtelepszik, és egész nyáron szívogatja. A konyhakerti növények szinte kivétel nélkül gazdanövényei (paprika, paradicsom, kukorica, uborka). Igaz ezeken nem tud áttelni, mivel ősszel elszáradnak, de nyáron előszeretettel szívogat rajtuk, és ragacsos váladékával élvezhetetlenné teszi növényt hasznos részét. A gyomnövényeket sem kíméli, magas aranyvessző, nagy csalán, fekete üröm, gilisztaűző varádics, mezei sóska, fehér mécsvirág, parlagfű, fehér libatop, mezei katáng, fekete nadálytő szintén gazdanövénye. 

Védekezési lehetőségként felmerülnek mechanikai módszerek, mint a fás szárúak kérgének tisztítása, a telelés megakadályozása végett.

Ezen kívül az olajos készítményekkel történő, tél végi lemosó permetezés is gyérítheti az áttelelő tojásokat. 

A már kifejlett állat ellen a Decis 2,5 EC, a felszívódóak közül pedig az Actara 25 WG, Mospilan 20 SP, Spilán 20 SP, növényvédő szer alkalmazható. A permetlébe minden esetben keverjünk nedvesítő szert, mely biztosítja a permetlé tapadását a viaszos felületen, és fellazítja a károsítón levő viasz réteget is, ezért a permetezés hatásosabb.
A házi kerti növényvédelmi technológia nem teszi lehetővé a 8-12m magas fák permetezését, ezért a védekezési lehetőség korlátozott.
Domak Béla

https://pazmandicserjeskert.iwk.hu/
06/20 521-5877
Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el