Antraknózis (Colletotrichum acutatum)
A kórokozónak több száz gazdanövénye van, de csak néhány éve
figyelték meg elsősorban meggy ültetvényekben
hazánkban. A kórokozó a legnagyobb kárt a termés károsításával okozza.
A kórokozó 7-8 éve kezdett el felszaporodni a térségben.
Tünetei: Az érőfélben levő gyümölcsön 2-3 mm-es besüppedő foltok láthatók, amelyek később megnagyobbodnak és összeolvadnak. Az időjárástól függően a gyümölcsök később elrothadnak vagy összetöppednek. A fertőzés jeleit a kocsánymélyedésben, illetve a cseresznye csúcsi részén figyelhetjük meg, a fertőzés később kiterjed a gyümölcs egész felületére. A besüppedő foltok nem rothadnak, hanem később a gyümölcs összetöpped. A termőfák koronáiban belülről terjed szét a betegség és lassan halad lefelé. A fényes szemek tompa színűek lesznek, valamint barnás, besüppedő foltokat okoz. Még egyszer kiemelve, az antraknózos besüppedő foltokat okoz a gyümölcs húsába, ezért nem téveszthető össze a moníliával. Keserű érésnek is hívjuk, ha a tünet megjelenik, már nincs esély a védekezésre. Metsszük a meggyet, legyen szellős a fa, ezzel megakadályozva a sporulációt az ültetvényekben. Akkor tud fertőzni, ha alacsony a hőmérséklet és magas páratartalom.
A fertőzéshez nincs szükség fizikai sérülésre sem, a kórokozó elleni védekezés nehézkes. A betegség kórokozója a Gloeosporium fructigenum Berk. gomba, amely a gyümölcsmúmiákban és a gyümölcskocsányban telel át. Tavasztól folyamatosan képződnek a szaporító képletei, de jelentős kárt csak csapadékos időben képes okozni. Így ebben az esetben is az időjárás megfigyelése adja a növényvédelmi kezelések alapját. Az erős hajtásfertőzés után várható, hogy a cseresznyelégy kártétele után jelentkezik a moníliás fertőzés a gyümölcsön is. Az monília esetében a barna besüppedő foltot körkörösen kialakuló fehér penészpárnák veszik körül.
Meggyben, cseresznyében antraknózis ellen a kezeléseket a gyümölcsnövekedés kezdeti időszakára kell időzíteni. Zöldborsó nagyságú gyümölcsállapotig 1-2 alkalommal szükséges permetezni.
Ahol már megjelent a károsító, csak kár mentést tudunk végezni, az egészséges szemeket tudjuk menteni.
Védekezésre használható készítmények:
III. forgalmi kategória: Rézoxiklorid, Champion WG, Chorus 50 WG, Topas 100 EC.
II forgalmi kategória: Antracol, 70 WG, Folicur 25 WG, Folicur Solo, Mirage, Syllit, Switch 62,5 VG, Teldor 500 SC
Domak Béla