Április
Április eleleje:
A teleltetett növények lassan már kihozhatók a szabadba, persze ez minden tavaszon az időjárás függvénye. Mindig a növények fajtáját és az időjárást kell figyelni. Nem érdemes korán kihozni a növényeket mert megfáznak, esetleg el is fagyhatnak és ebből elég nehezen regenerálódnak a növények. Illetve bent sem érdemes őket sokáig tartogatni, hiszen a szabd levegőn és napsütésben érzik igazán jól magukat. Ilyenkor érdemes átnézni őket és elvégezni az átültetéseket, esetleges növényvédelmi kezeléseket. Meg lehet kezdeni a tápanyag utánpótlást is. Átültetéskor érdemes a növényeknek nem csak friss földet, hanem szerves trágyát és ásványi trágyát (alginit, zeolit) is juttatni.
A lemosó permetezést tovább kell folytatni. Ha csonthéjasokban elvégeztük az első permezést akkor ha, az időjárás engedi ismételjük meg az újabb rezes lemosó permetezést. A lemosó permetezés készítményeit a márciusi feladatoknál tárgyaljuk részletesen.
Szőlőben a metszés után végezzük el az első kén alapú permetezést, még fakadás előtt. A lisztharmat elleni hatékony védekezésnek ez az alapja. Fakadás előtt magasabb dózisban használható a kén. Fakadásig 0,4-05% oldatot is használhatunk. A kén készítmény mellé mindig tegyünk nedvesítő szert. A permetezést bő mennyiségű permetlével végezzük, hogy a permet megfolyjon a csapokon. Nagyon fontos ez a permetezés, mert lisztharmat áttelelő képletei ott vannak a rügyek közelében, melyeket a magas kéntartalmú kén készítmény elpusztít. Ha az első fertőzések fakadás után bekövetkeznek, a lisztharmatfertőzést nagyon nehéz megállítani a védekezést a megelőzésre kell fordítani.
Tipikus lemosó készítmény a Nevikén, és a Nevikén Extra. Ha ezeket a készítményeket nem tudjuk beszerezni, akkor a Cosavet DF, Kumulus S, Thiovit Jet magasabb dózisú nedvesített permetét alkalmazzunk.
Még aktuális a köszméte amerikai lisztharmat elleni védekezés. A
köszméte már kifakadt, és a kén készítmények alkalmazásával megakadályozhatjuk
a fertőzés kialakulását, mert ha fertőzés bekövetkezik, akkor a köszméte már
nem védhető meg. Április végére már kész fertőzés alakulhat ki.
Április közepe:
Kajszibarackon, megyen folyamatosan kell figyelni a monilia fertőzést.
A retken megjelenhetnek a földibolha kártételek.
A körte és a szilva virágzás után esedékes elvégezni a poloskaszagú körte és szilvadarázs ellen permetezést.
Almafa pirosító almafa levéltetű tünetei általánosak a házi kerti almásokban. Tojás alakban telelnek. Áprilisban a fakadó leveleken már az elevenen szült lárvák okoznak károkat.
Április vége:
Időszerű a poloska szagú szilvadarazsak, és körte darazsak elleni védekezést megismételni.
Az európai cseresznyelégy április második felétől, július első feléig rajzik. Ha megkezdte rajzását akkor eljött az első permetezés ideje. A legyek rajzását ragasztós sárga lappal figyelhetjük meg. A védekezést a repülő legyek ellen kell végrehajtani, még tojásrakás előtt.
Almában az almafa lisztharmat, varrasodást figyelni kell és szükség esetén el kell végezni ellenük a permetezést is. A varrasodásnak a párás hideg tavasz kedvez.
A cseresznye meggy fákon zöld gyümölcs állapotban kell elvégezni az antraknózis elleni védekezést.
A korokozóknál és a kártevőknél részletes védekezési technológiákat lehet olvasni.