Foltosszárnyú muslica
Új károsító!
212 őszén az M7-es autópálya mentén kihelyezett egyik csapdában a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Agrártudományi Kutatóközpont Növényvédelmi Intézetének kutatói megtalálták az Európában rohamosan terjedő foltosszárnyú muslica (Drosophila suzukii) néhány példányát.
Az Ázsiában honos Drosophila suzukii az USA érintésével jutott el Európába, és azóta megállíthatatlanul terjed. Már azonosították Spanyolországban, Olaszországban, Franciaországban, Szlovéniában, Németországban, Svájcban, Belgiumban, Ausztriában, Portugáliában és az Egyesült Királyságban is.
A Drosophila suzukii azon kevés muslica faj közé tartozik, amely elsősorban nem a már károsított vagy rothadó gyümölcsöt, hanem az egészséges, érésben lévő termést támadja meg.
![](https://2c83a9a696.cbaul-cdnwnd.com/511e5f88b7869b8e515a1de730b38812/200000290-82abe82abf/drozofilla%20suz.jpg?ph=2c83a9a696)
Gazdanövény köre tág, beletartoznak a termesztett és vadon élő bogyós gyümölcsűek (szamóca és a málna, valamint szeder, bodza, áfonya, ribiszke, köszméte), csonthéjasok (cseresznye, őszibarack, kajszi, szilva), szőlő, kivi, de előfordulhat a már károsodott almán és körtén is. Európában még nem észlelték meggyen, de Kaliforniában már igen.
Az ecetmuslicával szembeni nagy különbséget az jelenti, hogy a D. suzukii elsősorban egészséges, érésben lévő és érett gyümölcsbe helyezi el a tojásait. A kívülről látható szúrásnyom kissé besüppedő folt alakjában jelenik meg. Egy gyümölcsben egy vagy több lárva károsíthat, amelyek a termésben vagy annak felületén bábozódnak, de a talajban is előfordulnak bábok. Az intenzív lárvakártétel nyomán másodlagosan - gomba- vagy baktériumfertőzés következtében - rothadás alakul ki. A D. suzukii már rothadó félben levő gyümölcsből rajzik.
2018-ban a Székesfehérvár- kisfaludi
kertekben cseresznyén a károsítás tünetei látszottak. Az érett gyümölcsökön 2 -
5 mm
átmérőjű rolóhibák látszottak, mely nem a
monilia fertőzés következményei. A romló hibás foltokban a gyümölcs húsa elfolyósodott, és
ecetes erjedésnek indult. Valószínű, hogy
hasonló tünetek a vékony héjú, fehér húsú, lédús őszibarackokon
és a szőlőben is jelentkeznek.