Füge őszi levélmoly

2019.11.01

Megkerestek néhány károsított füge levéllel. A leveleken speciális hámozás, az érközi levélszövet teljes hiánya jellemzi. Már csak a kárképpel találkoztam. A jellemző kárképből lehet következtetni a károsítóra is. A szakirodalomba kutatva jutottam el a Kertészet és Szőlészet 2011/50. számában megjelent cikkhez. Bodor János, Balázs Klára, Mihályi Krisztina: Az őszi levélmolyok veszélye című cikkben számol be a Füge őszi levélmoly (Choreutis nemorana) behurcolásáról és károsításáról.


Hasonló tüneteket már 2006. ban tapasztaltam. A kemény tél ellenére áttelelt a károsító és ebben hőségben kitűnően érzi magát, és 40 % os levél veszteséget is okoz.

A füge őszi levélmoly a Kanári-szigetektől és Madeirától keletre, a Földközi-tenger medencéjében honos. Észak-Afrikától Ázsiáig elterjedt, ott, ahol a tápnövénye, a füge él. Dél-európai faj, hazánkban korábban Csepelen gyűjtötték, oda valószínűleg behurcolták. A fügebokrokat vizsgálva Budapesten a magán és közkertekben, továbbá a növényárudákban, az idén nyár végén a Füvészkertben sikerült megtalálni a károsító hernyókat a füge fajtagyűjteményben. Az idős bokrokon csak nagyon szórványos volt a hernyók rágásnyoma, a nemrég kiültetett fiatal Ficus carica Palmata cserje hajtásainak többségén azonban a hernyók nyár végi rágása látszott és néhány összesodort levélben kifejlett hernyók készültek a bábozódásra. A jeltábla szerint a növény Hollandiából, Boskoop-ból származik, feltételezhető, hogy a küldeménnyel került hozzánk a kártevő. A hernyókból nevelt lepkék Choreutis nemorana-nak bizonyultak. Ősszel Budapest egyik külső kerületében kertben is megtaláltuk a jellegzetes kártételt húszéves fügebokron, de a hernyókat már nem sikerült begyűjteni és kinevelni. 

A Choreutis nemorana kifeszített szárnnyal 16-20 mm. Az elülső szárnya sárgásbarna, világos szegélyű, pikkelyek alkotta hullámos harántsávval. 

Az áttelelt lepkék kora tavasszal kezdenek repülni. Sárgászöld, fekete szemölcsös hernyóik a füge összehúzott levelén hámozgatnak fehér szövedékük védelmében. Az első nemzedék lepkéi júliusban repülnek, ezután a lárvák károsítanak, a második ősszel rajzik, virágokon táplálkozik, majd védett helyre húzódik és áttelel. A hernyók hámozgatásával okozott lombkár egyes helyeken már jelentős jelentős, a füge termését nem bántják. A déli származású lepke számára kedvezően alakuló klímaváltozás hatására a következő években a nyár végére fölszaporodhat és esetleg már számottevő kárt okozhat. 

Ha lárva kártételt tapasztalunk a piretroidok védelmet biztosítanak ellene.

Domak Béla

https://pazmandicserjeskert.iwk.hu/
06/20 521-5877
Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el