Június

2020.06.01

Június eleje

Most van a növényvédelem egyik legintenzívebb szakasza. Most szinte valamennyi kultúrában találkozhatunk valamilyen betegséggel, illetve károsítóval.

A levéltetvek szinte valamennyi növényen megjelentek, és kialakították a kolóniáikat.

Figyeljünk oda a bab, borsó, káposztafélék, alma, körte, őszibarack, cseresznye meggy, szilva növényinkre, mert ezeken biztos tömegesen jelen vannak. Az érőfélben levő gyümölcsökön (cseresznye, megy) figyeljünk oda, hogy az érésig az alkalmazott növényvédő szer élelmezés-egészségügyi várakozási ideje beleférjen a növény betakarítási ideéig.

A cseresznye, meggy esetében úgy válasszunk növényvédő szert, hogy a levéltetvek mellett cseresznye legyek (az európai cseresznyelégy mellett az amerikai keleti cseresznyelégy lárvája is károsít). Az utóbbi rajzása elhúzódik még július hó végéig is.

Dióban megjelentek, a baktériumos fertőzés ( Xantomonas campestris pv. juglans) tüneti is, levélen és gyümölcsön is. Ha nem védekezünk ellene, akkor a dióhéjban a gerezdek satnyák, használhatatlanok lesznek. Amennyiben csapadékos lesz az időjárás, és intenzív lesz a reggeli harmatképződés, addig folyamatosan fennáll a fertőzés veszély, és a betegség tovaterjed. Ellene bármely rézkészítmény hatásos, és dió valamennyi fenológiai fázisában használható a réz hatóanyag.

Kajsziban továbbra károsít a monília. Ha lehetőség van rá a monília által leszárított hajtásvégeket vágjuk le úgy, hogy kb 8-10 cm egészségesnek látszó hajtásrést is távolítsunk el. A permetezésre a Chorus 50 WG, Switcch 62,5, Teldor 500 SC, Topas 100 EC készítmények használhatók.

Az almamoly, barackmoly, keleti gyümölcsmoly, szilvamoly lárvakelése folyamatos. A Decis, Dimilin, 25 WP, Full 5 Cs, Karate Zeon 5 CS, K1 készítményeket használhatjuk.

A lisztharmatos fertőzések károsításával folyamatosan számolni kell. A fogékony Jonatán almafákon erős fertőzés alakult ki.

A szőlőben a lisztharmat fertőzést meg kell akadályozni. A lisztharmat fertőzés járványszerű kialakulásához csapadékos, párás meleg időjárás a kedvező. A fürt védelem legkritikusabb szakasza a virágzás kezdete, és a 80% os elvirágzás, és a kötödés. Ha ebben az időszakban védelem nélkül marad a szőlő, és kialakul a fertőzés, akkor fürtkárosodás nem akadályozható meg. Ettől kezdve a színeződésig a fertőzés lehetősége folyamatosan fennáll. Minden védekezéshez használjunk kén készítményt Cosavet DF, Kumulus S, Thiovit Jet. A kén mellé mindig adjunk nedvesítő szert is. A kén mellé kombinációs partnerként a Bumper 25 EC, Canthus, Dynali, Topas 100 Ec.

A fürtökben ott vannak a szőlőmoly lárvák, ellenük a Dimilin 25 WP,Mospilan 20 SC, anner 2F adnak jó hatást.

A peronoszpóra fertőzés veszélye fennáll, ellene is folyamatosan kell védekezni. Virágzás végéig a rézkészítmények alkalmazása jó eredményt ad. A Rimol Gold kiváló a peronoszpóra megelőzésére, de 2-3 napos fertőzést is blokkol. de ha megjelenik a penészkiverődés, akkor bekövetkezik a károsodás is.

Virágzás alatt ajánlatos permetezni a szürkepenész korai fertőzése a Chorus 50 WG, vagy a Quadris készítmények egyikével.

zöld vándorpoloska az utóbbi években rendkívül rendkívül nagy károkat okoz a kertjeinkben. Szinte minden kulturában már az érő félben lévő gyümölcsöket és zöldségeket szivogatja. A gyümölcsök nem tudnak beérni, foltosak lesznek és egyéb másodlagos betegségek jelenhetnek meg rajtuk. 

Június közepe

Selyemfényű puszpángmoly a 2014-2016 os években szinte kipusztította a hazai puszpáng állományt. Ott ahol még maradt belőle a tulajdonosok jól tudják,hogy milyen fokozott figyelemmel kell kísérni a rajzásmenetét. 

A molytetvek, (liszteskék) nem csak termesztő berendezésekben (üvegház, fólia), hanem szabadföldön is károsítanak. Egy két nap alatt szintén nagy gradációra képesek, nagyon nehéz védekezni ellenük.  

Az Amerikai lepkekabóca lárva kelése júniusban tömeges. Ilyenkornézzük át a kertjeinket, mert ekkor még a károsító lárva alakban van. Ez a károsító is egy polifág, sok tápnövényes károsító, szinte bármely kultúrában jelen lehet dísznövényeken egyaránt mint a haszonnövényeken. Első körben inkább a zárt, nem jól szellőző, árnyékos, nedvesebb helyeken kezdjük el kereseni, de sajnos ha felszaporodik szinte bárhol megtalálható a kertben. Szívogatja a növényi részeket. A helyhez kötött lárvák ellen könnyebb védekezni. A kifejlett példányok, amik nem helyhez kötöttek, és nagy távolságokra repül,vagy viszi el a légáramlat. A repülő alakok ellen már reménytelen a permetezés. 

Június vége

Az almában a varasodás, lisztharmat és a monília ellen kell az esők után elvégezni a védekezést, abban a pillanatban mikor az időjárás és talajviszonyok engedik.

Az őszbarack, és nektarin legfontosabb gyümölcs károsítója a monilia lesz, a fán levő gyümölcsök biztos sérültek a viharos időjárásban, és a sebzések által nyitott úton biztos a gyümölcsfertőzés. A Chorus 50 WG, 21 nap, Teldor 3 nap, Prolestus 1 nap élelmezés-egészségügyi várokozási időt kell betartani.

Szőlőben számíthatunk peronoszpóra újabb fertőzésre levélen és fürtön, a lisztharmat fertőzés tovább erősödik, és az zsendülésben levő fürtökön megjelenik a szürkepenészes rothadás.  Peronoszpóra ellen az összes réztartalmú készítmény, vagy réz kombinálva felszívódó hatóanyaggal (Ridomil Gold Plus 42,5, Cursate Super DF). Lisztharmat ellen III. kategóriás készítmények. Bumper 25 EC, Cantus, Cosavet DF, Dynali, Cumulus S, Thiovit Jet, Topas 100 EC, Vivando, II. kategóriás készítmények: Diadem Q, Dormark 10 EC, Falcon 460 EC, Kusabi, Orius 20 EW, Rally Q SC, Sólyom, Talendo Extra. A Szürke rothadás ellen, Cantus, Chorus 50 WG, Quadris III. kategóriás készítmények, vagy Folicur Solo, Topsin-Metil 70 WDG II. forg kategóriás készítmény alkalmazható.

Barackmoly, Keleti gyümölcsmoly kártételét is kell figyelni. Ha alacsony a károsított hajtásvég, akkor metsző ollóval eltávolíthatjuk a fertőzött hajtásokat. Ha több őszibarackfa van a kertünkben érdemes barackmoly, illetve keleti gyümölcsmoly szexferomon csapdát beszerezni a rajzásmegfigyelésre. A csapdák faj specifikusak, ezért praktikus a használatuk. A lárvakelés a rajzást követő két hét után várható, ez a lárva populáció, már a gyümölcsön károsít. A védekezést a lárvák gyümölcsbe furakodása előtt kell elvégezni.

Foltos szárnyú muslica kártételére figyelni egész nyáron az érő félben lévő gyümölcsökön. A károsított gyümölcsökön másodlagos fertőzések, monilás fertőzések is alakulhatnak ki. Mindig gyűjtsük össze a lehullott vagy beteg gyümölcsöket! Ezt a károsítót nem szabad hagyni hogy felszaporodjon kertjeinkben. 

Látogasson el honlapomra és tekintse meg kínálatomat!

https://pazmandicserjeskert.iwk.hu/
06/20 521-5877
Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el