Kártevő?
Miként döntsük el hogy egy állat a kertüknken hasznpos vagy káros szervetet?

Sokszor visszatérő probléma ez. Kertészeti forumokon jelennek meg újra és újra ugyanazok a fajok meghatározásra. Kertészként mindig szívesen segítünk, hogy mindenki tájékozottab legyen.
Most nem egy fajt szeretnék meghatározni hanem egy jelenségre szeretném felhívni a figyelmet. Ezekben a csoportokban sokszor nem szakmai szemléletű tájékozatlan emberek is adnak tanácsot.
A jelen képen egy nagy farontó lepke hernyója látható. Ami egy elég veszélyes kártevő. 15-20 éves kifejlett fákban is kimondott károkat képes tenni, akár a fa PUSZTULÁSÁT is okozhatják!
Némi felmerülő tanács:
1. Hadd őt menjen az utjára...
2. Csak puszta kíváncsiságból...nem fér el?
3. Mi lenne ha valahol egy természetes helyen eresztenéd el?
4. Már bocs de az embernél tőbbet senki és semmi nem pusztít akkor az embert is irtani kell ?
Válaszom:
Ezek a válaszok 20 db hozzászólásból jöttek ki. 20 kommentből 4 db borzasztóan félrevezető tájékozatlanság ered. Kb 10 komment volt aki valós problémát kezelt és válaszolt akár saját tapaszalatából akár ismeretből, a többiek viccelődtek. De bizony a válaszok 1/4-e félreérthető egyértelműen rossz tanács volt. Ez a szám már túl magas ahoz hogy el lehessen tekinteni tőle.
Ugyan nem szakterületem a növényvédeélem, de szívesen írok némi véleményt az elhangzott tanácsokra, met nehezen tudok tovább lépni melletük. Mindegyiket külön-külön megválaszoltam lent, de ennél sokkal fontosabb, hogy a lényeget megérsük.
A zöld program az ökológiai egyensúlyról szól. Ez kb. ugyanaz mint hogy a bio termesztés nem azt jelenti, hogy lusta vagyok és "Nem csinálok semmit a kártevők ellen, hiszen bio". Ebben az esetben csupán a kártevők fognak felszaporodni irdtlan mértékben, és egészségtelen beteg terményeket fognak előállítani a gazdák. A bio termesztésben sokkal felkészültebbnek kell lenni, hogy valódi értékes táplálékot tudjunk előállítani. Hiszen vegyszeres védekezésnél csupán ha észleljük a betegséget, némi vegysze és kész, minden OK. Bioban már előre preventíven védekezni kell. A neve is mutatja: BIOLÓGIAI (vegysze mentes) TERMESZTÉS (irányított eljárás, ami célja hogy terméket fogunk előállítani) TECHNOLÓGIA (nagyon komolyszaktudással , sok sok gyakorlattal kell összeállítani, hogy működőképes legyen). Akár a termés mennyiség csökkenésével járó tolleráns fajtákkal, tökéletes környezeti tényezők bizosításával, erős mechanikai védekezéssel kell felkészülni, illetve erős szakmai tudással kell felvértezni magunkat a kártevőkkel, és ami még nagyon fontos az állandó jelenlét: kint lell lenni a természetben és figyelni, tanuli tőle..........
Lehet, hogy nem a legösszeszedettebb írás a téémában. Lehet vele vitatkozni, én most itt némi figyelemfelkeltést szerettem volna csak adni. Illetve a véleményemet leírni :-)
1. Hadd őt menjen az utjára...: Kártevők útjára engedése akkor felelősség teljes, ha biztosak vagyunk bennne, hogy az ökológiai egyensúlyban biztosítva van a kártevő táplálkozási láncba való beleilleszkedése. Ha nem akkor felelőtlen döntés. Tovább megyek.
2. Csak puszta kíváncsiságból...nem fér el? No comment, erre még érveket sem igazán tudok mit írni, vagyis olyan hosszú lenne....
3. Mi lenne ha valahol egy természetes helyen eresztenéd el? Elképesztő. Nem is értem a problémát. Eleve természetes közegből jött, hiszen nem a bevásárló szatyorban találták, hanem a kertben. Illetve egy kártevőt miért lenne jó kivinni a természetbe. Pusztítson ott? Ha hasznos szaporodjon nálunk, ha káros pusztítsa a közös tulajdonunkat?
4. Már bocs de az embernél tőbbet senki és semmi nem pusztít akkor az embert is irtani kell ? Sajnálom, hogy nekem kell kibrándítanom minenkit. Az emberek időnként kiirták az embereket. Illetve egyéb dolgok mint betegségek is végeznek velük. De komolyra fordítva as szót: Embernél többet senki nem pusztít: Elég nagyképű kijelentés a föld biológiai masszájához képest az ízelt lábuak kicsit többen vannak és kicsit többet is bírnak mint mi.
Még néhány komment a támázoz (ezek talán segítenek elgondolkodni rajta):
Pusszantom a Zöldeket. Lehet, hogy naív kérdés, de a FA rontó KÁRTEVŐKET miért kell védeni? Ilyet sose hallottam még? Talán az a zöld program része, hogy írtsuk ki a fákat? HA ez a cél hagyd életben, de remélem jó messze laktok tőlem és lassan érnek ide a fapusztító gépezeteitek. (Sajnos kevés a természetes ellenségük, de ennek ők csak örülnek).
Úgy érzem sokszor nem is gondolkodnak,csak írnak.A múltkor láttam a szegény kis egereket kivitték a szabadban hadd éljenek. Fogalmuk sincs száraz években mennyire túl tudnak szaporodni és a gabona táblában mekkora kárt tudnak tenni.
Én se értem, akkor miért üldözzük a tetveket, poloskát, atkát, kullancsot?