Körte varrasodás
2015 04 25
A kórokozó a levéllemezt, a gyümölcsöt, ritkábban a virágot, a hajtást és a vesszőt is megtámadja.
A körte varasodása nagyobb mértékben terjed rá a gyümölcsre, valamint a vesszőkre, mint ez az almafa-varasodás esetében megfigyelhető. Súlyos károkat a gyümölcs deformálódása révén, továbbá a repedéseken át meginduló másodlagos rothadások (Monilia sp, Fusarium sp) előidézésével okoz. Legveszedelmesebb a kötődés utáni apró körték megfertőzése. A gomba károsítása következtében a termés mennyisége csökken és a minősége lényegesen romlik. Közvetve befolyással van a következő évek terméseredményeire, sőt az egész fa életére is a vesszőkön okozott kártétellel.
A fertőzés helyét olajzöld, majd bársonyos olajbarna, a későbbiekben barnuló, majd megfeketedő foltok jelzik. A tünetek elsősorban a levelek fonákán képződnek, érzékenyebb fajták esetében azok a levél színén is megjelennek. A foltok a későbbiekben nekrotizálódnak. Súlyosabb fertőzéskor a foltok beborítják a levél felületének nagy részét.
A gyümölcsön a foltok nagysága a fajták érzékenysége mellett, a fertőzés időpontjától függően is változó. Az intenzív növekedés időszakában kialakult fertőzést követően a gyümölcs nagyobb felületére terjednek ki a foltok. Ezekben az esetekben a gyümölcs torzulása jelentős. Ilyenkor gyakori a foltok berepedezése is.
A varas foltok a sziromleveleken, valamint a virágkocsányon is jelentkezhetnek és többnyire a kötődött gyümölcs lehullását eredményezi.
A későbbi fertőzések nyomán kisebb, esetenként csak néhány mm nagyságú foltok alakulnak ki. A nyár végi, ősz elejei fertőzések tünetei csak a tárolóban fejlődnek ki, de ott a további fertőzés leáll.
Védekezésre a Alfa Solo, Bumper Super, Chorus 50 WG,
Difcor 250 EC, Dithane M 45, Folicur Solo, Manzate 75 DF, Polyram DF készítmények alkalmasak