Levéltetvek

2019.09.20

Szinte minden kultúrában, (lágyszárú zöldségek, gyümölcsfák, lombos díszcserjék, díszfák, rózsák) tömegesen megjelenésű károsító. Szaporodásuk nagyon intenzív, és pillanatok alatt gradációs helyzetet tudnak előállítani. Nemcsak a szívogatásukkal okoznak kárt, hanem a különböző vírus betegségek terjesztésével is veszélyt jelentenek.

Mindenképpen kell védekezni ellenük. A növényvédő szerek széles választéka áll rendelkezésre védekezésre. Védekezésre kultúránként és az élelmiszer egészségügyi várakozási idő betartás függvényében az alábbi készítmények közül választhatunk: 

Főbb kultúrák

Petrezselyem-levéltetű (Dysaphis apiifolia) amely a sárgarépa és petrezselyem gyökérnyaki részén található. Tápnövényei: galagonya melyről áttelepedik és petrezselyemre és sárgarépára. A petrezselyemlevél, -levélnyél és -gyökérnyak szívogatásával a nyár elején, a még fiatal, növekedésben lévő növényeket károsítja. Az év folyamán folyamatosan jelen van gyökérnyaki részen. Szívogatása következtében a növények gyökérnyaki részén körkörös barna besüppedő foltok keletkeznek. Az ilyen termékből felhasználás során sok eldobódik, illetve nem tartható el téli felhasználásra a gyökér zöldség.

Védekezés: A II. forgalmi kategóriás felszívódó készítmények közül az Actara SC, és Calypso 480 SC, és kontakt hatású III. forgalmi kategóriás Decis, Full 5 CS, Karate Zeon 5 CS használható fel. Ha kontakt készítményt alkalmazunk, a hatékonyságot elősegíti, ha kis kapával a gyökérnyaki részt kitakarjuk. és utána végezzük el a sorpermetezést.

Fekete répa levéltetű (Aphis fabe) a cékla levelén, valamint a vágni való, fejteni való, és szárazbabnak vetett babon ott található. A levéltetű a tápnövényein kolóniákat alakít ki. Kezdetben a szívogatás nyomán a levelek torzulnak, később a ragacsos mézharmat is megjelenik. Különösen fontos, hogy a vágni való babon ne engedjük felszaporodni a károsítót, mert már kis fertőzés esetében is a zöld hüvelyek szennyezettek, ragadnak a mézharmattól és nem fogyasztható. 

Védekezésre babban és répában a II. forgalmi kategóriás Actara SC, Fendona 10 EC, és a III. forgalmi kategóriás Full 5 CS, Karate Zeon 5 CS készítményeket használhatjuk fel. 

Zöld borsólevéltetű (Achyrtosiphpon pisum) is betelepedett a borsóba. A betelepedés után több nemzedéke fejlődik ki borsón. A károsítás következtében torzulnak a virágok, lankadnak a hajtások. Szintén jelentős mennyiségi mézharmatot választ ki, ami szennyezi a borsó hüvelyeket is. 

A védekezésnél tartsuk be a méh védelmi előírásokat, mivel a korai érrésű borsók már virágoznak, és a méhek a levéltetvek által kiválasztott mézharmatot is gyűjtik. A borsó viaszos felületű növény ezért a permetlébe mindig keverjünk nedvesítő szert is a jobb permetlé tapadás érdekében. A felszívódó készítmények közül a II. forg. kat Actara SC, a kontakt készítmények közül a III. forg. kat. Full 5 CS, K1, Karate Zeon 5 CS készítményt lehet használni.

A paradicsomom növényen megjelentek a levéltetvek szárnyas alakjai. Hamarosan várható, hogy megtaláljuk a levéltetű kolóniákat is. 

Védekezésre a III. forg. kat. készítmények közül a Ciprkill 25 Ec, Full 5 CS, K1, Karate 2,5 WG, Karate Zeon 5 CS használható fel

Zöld almafa levéltetű (Aphis pomi) kolóniái az alma fiatal hajtásain, hajtásvégeken  károsítanak. 

Almafa pirosító almafa levéltetű (Dysaphis devecta) tünetei általánosak a házi kerti almásokban. Tojás alakban telelnek. Áprilisban a fakadó leveleken már az elevenen szült lárvák okoznak károkat. Szívogatás nyomán a levéllemez a színén hosszanti irányban kidomborodik, megvastagodik, deformálódik és sárgás-pirosas, vöröses színűvé válik. A fertőzött levelek később (július hónapban) elhalnak. A szívogatási nyomok a termésen is fellelhetők piros foltok formájában. Többször ismétlődő fertőzés a fát legyengítheti, esetleg pusztításhoz is vezethet. Nyáron más gazdanövényeket is felkeresnek, de az almán folyamatosan károsítanak.

Védekezésre felhasználható: Actara Sc. Apacs, Buldock 25 EC, Full 5 EC, Gazelle 20 SC, Mospilan 20 SG, Judo, Karate Zeon 5 CS. Ezek a készítmények almamoly ellen is hatékonyak. 

Sárga szilvalevéltetű (Brachycaudus helichrysi) a szilva levélen a károsít.

A Zöld őszibarack levéltetű (Myzus persicae) telepei az őszibarackon. Szívogatásával nagy károkat okoz, de terjeszti a Plum pox (Sharka vírus) - Himlővírus-t is. A vírus fertőzés átvitele után a fa állapota egyre romlik, és végül a fa kipusztul, ezért feltétlenül indokolt a védekezés ellene. 

Védekezésre az Apacs 50 WG, Gazelle 20 SG, Gazelle 20 SP, Mospilan 20 SG, Pirimor 50 WG, Teppeki, Plenum. nevű készítményeket ajánlom. Feltétlen adjunk nedvesítő szert is a permetléhez.

Védekezés gyümölcsösökben a levéltetű elleni növényvédő szert úgy kell megválasztani. hogy az a kelő almamoly lárva, illetve a szilván a poloskaszagú darázs ellen adjon védelmet. A Teppeki, hatása csak a levéltetvekre korlátozódik, az Actara SC, Full 5 CS, Mospilan 20 SG, Gazelle 20 SC. K1, Karate Zeon 5 CS. Karate 2,5 WG hatása a rágó kártevőkre is kiterjed.

A dísznövényeken is számtalan levéltetű faj károsíthat, melyek közül kiemelem a Rózsa levéltetűt (Macrosiphum rosae) . 

Dísznövény kultúrában a Decis, Fazilo, Gazelle 20 SP, Mospilan 20 SG, Teppeki készítmények használhatók.

Domak Béla

https://pazmandicserjeskert.iwk.hu/
06/20 521-5877
Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el