Május
Május eleje
A cseresznye meggy fákon zöld gyümölcs állapotban kell elvégezni az antraknózis elleni védekezést.
Május közepe
Cseresznyéken a cseresznyelégy még mindig rajzik illetve megjelenhetnek a cseresznye levéltetvek is. Ha hosszabb hatású készítményt választunk a védekezésre itt már érdemes odafigyelni az érés időre is, illetve hogy milyen növényre hullik még a permetlé a veteményesben. A legyek rajzását ragasztós sárga lappal figyelhetjük meg. A védekezést a repülő legyek ellen kell végrehajtani, még tojásrakás előtt.
Almában az almafa lisztharmat, varrasodást figyelni kell és szükség esetén el kell végezni ellenük a permetezést is. A varrasodásnak a párás hideg tavasz kedvez.
Szőlőben a lisztharmatot folyamatosan figyeni kell, illetve a déli széllel érkező csapadék meghozhatja a szőlőperonoszpóra fertőzést is. Fő célunk a fürt fertőzés megakadályozása, ezért nagy gondot kell arra fordítani, hogy, a fürt zónában lévő, levelek egészségesek maradjanak. Ebben az időszakban a kontakt készítményekkel ajánlatos permetezni. A védekezéseket a KÉN KÉSZÍTMÉNYEKRE alapozzuk. Mivel a kén a melegedő időjárás és reggeli harmatok hatására gyorsan bomlik ezért a védekezések számát növelni kell.
Május vége
Ebben az időszakban robbannak be a levéltetvek minden kultúrába. Érdemes akár minden nap kimenni a kertbe és átnézni hogy érdemes e védekezni ellenük. Akár egy-két nap alatt komoly szaporodás indulhat be.
A túlterhelt gyümölcsfák gyorsabban károsodnak
A gyümölcstermő növények hajlamosak a túlkötődésre, vagyis olyan mennyiségben kötődik rajtuk termés, amit nem tud kinevelni, a termés minősége, elsősorban a mérete miatt, messze
elmarad a várakozásoktól. A jelenség nem növényvédelmi probléma, de a következményei
lehetnek azok. Az idei év is kedvező volt a
virágzás idején, és szinte minden gyümölcsfán több virágot kötött, mint amit a
fa ki tud nevelni. A problémát növeli, hogy a tél és tavasz száraz volt, és a talaj
mélyebb rétegeiben vízhiány van.
Általános elv szerint annyira ritkítsuk meg a gyümölcsöket, hogy azok érett állapotban se érjenek össze. Ez fajonként, sőt fajtánként is eltérő távolságot jelent a maradó gyümölcsök között, kajszinál kb. 5 cm, míg őszibaracknál ökölnyi távolság maradjon két gyümölcs között.
![](https://2c83a9a696.cbaul-cdnwnd.com/511e5f88b7869b8e515a1de730b38812/200000211-a8d7fa8d81/t%C3%BAlterhelt%20gy%C3%BCm%C3%B6lcsf%C3%A1k-1.jpg?ph=2c83a9a696)