Március
Március eleje
Az őszibarack, sárgabarack, szilva és almafákról szedjük le az össze a száradt, moniliás gyümölcsöket, mert a penész párnákban ott a fertőző anyag.
Azokon az almafákon ahol az előző évben vértetű fertőzés volt. A fatörzs körül 5-10 cm mélységben távolítsuk, el a talajt, hogy a telelő vértetűket elérje az olajos lemosó permet. Nagyon fontos a vértetves sebek helyes kezelése, mert a kártevő a sebhelyeken telepszik meg és szaporodik tovább. A vértetves sebeket éles késsel vágjuk simára az élő részig és faseb kezelő anyaggal kenjük be.
Ahol atka lisztharmat és vértetű károsítókkal számolhatunk ott a legszélesebb spektrumú készítményeket az olajat, ként és rezet tartalmazó Olajos Réz Kén vagy a Vegesol e Rs készítmény használata célszerű. Vértetű ellen a lemosó permetezést káliszappanos permetlével kezdjétek, amely feloldja a vértetű telepek viaszrétegét, amely védelmet nyújt a növényvédő szerek ellen. Ezután használjatok olajos réz-kén készítményt. A lemosó permetezést már február végén végezzük el. A fák törzse körük a talajt 4-cm mélyen távolítsuk el és a gyökérnyaki részt bőven permetezzük. A védekezést meg lehet ismételni.
Szőlőben a rezes lemosó permetezést ajánlatos kén készítménnyel kiegészíteni. Kén: Bordilé + Kén Neo Sc, Cosavet DF, Eurokén 2000 80 WG, Kumulus S, Micro Spesial, Microkén, , Mikrothiol max, Necator Plus, Nevikén, Df, Thiovit Jet
Metszéssel nem csupán a termést szabályozzuk, alakítjuk a koronát, hanem komoly növényvédelmi feladatokat is látunk el. Mindig el kell távolítani a moniliás ás a tűzelhalás pusztította elhalt ágrészeket, egészen az egészséges részekig. Az őszibarackokon is a gyümölcsmolyok okozta ágelhalásokat is le kell csipegetni. Fontos továbbá hogy a koronát mindig szellősre metsszük, így a levegő könnyebben átjárja, leszárad a nedvesség róla ami segít a gombafertőzések kialakulásának, illetve az érő félben lévő gyümölcsök is jobban tudnak fejlődni, ha a nap kellő képen süti őket. Metszés alkalmával mindig nézzük át a fás részeket is, hogy nincsen e fa részeket károsító szú, hernyó vagy tapló gomba kártétel. Ezek általában az eleve nem jó egészségi állapotú fákat támadják meg, de azokon végzetes károkat tudnak csinálni, illetve az elszaporodásuk veszélyt jelenthet a többi növényre is.
Március közepe
A tavaszi talajmunkák végeztével, vetéssel egy menetben célszerű elvégezni a talajlakó károsítók (drótférgek, pajorok) elleni védekezést. A sok tápnövényű károsítók, minden kerti veteményben károsítanak. A cserebogár fajok láváinak kedvenc csemegéje a saláta. Természetesen a talajlakókak mechanikailag kézi ásás során is célszerű gyéríteni. Elhanyagolt kertekben akár teljes terméskiesést is okozhatnak, illetve a környékbeli kertek fertőző gócai is lehetnek.
Védekezésre a Force 1,5 G, nevű készítmény használható. A talajfertőtlenítő szert vetéssel egy menetben sorkezelésre lehet felhasználni, illetve gyümölcsfa ültetéskor az ültető gödörbe kell elhelyezni a készítményt, úgy hogy a növényvédő-szer a csemete gyökeréhez kerüljön.
Március vége
Ha már készen van a metszés, akár erősen fakadnak is a fák az őszibarackokon érdemes egy újabb lemosó permetezést végezni a tafrina fertőzés megelőzésére.
A kertben a talajmunkák elvégzése után szép sorban végezhetjük a vetéseket. Ehhez egy külön cikkben is adok segítséget.
A korokozóknál és a kártevőknél részletes védekezési technológiákat lehet olvasni.