Molytetvek

2019.09.04

A törékeny, parányi (legfeljebb 2 mm-es), molylepkére emlékeztetnek a molytetvek. Szárnyaik majdnem egyforma hosszúak és fehér, lisztszerű finom viaszos por vonja be őket. Nyugalmi helyzetben szárnyaikat a hátukra borítják. Az imágók potrohának viaszmirigyeiben termelt és lábaikkal porrá tört finom viaszfonalak törmelékét szórják szárnyukkal a testükre. A bevonat miatt a friss példányokon a gyengén fejlett, csupán 1-2 hosszanti érből álló szárnyerezet alig látható.

Szaporodásuk

Többnyire szűznemzéssel szaporodnak; petéiket nyélre rakják le. Lárváik az első stádiumban mozgékonyak, a további három lárvastádiumban helyben maradnak a levél fonákjához rögzülve, és a pajzstetvekére emlékeztető, vastag viaszréteget választanak ki maguk köré. Az utolsó lárvastádiumból bábbá alakulnak, és abban alakulnak át imágóvá. Érdekesség, hogy a báb képes táplálkozni.
Közép-Európában előforduló összes liszteske faj az Aleyrodidae családba tartozik:
KERTI LISZTECSKE (Aleurochiton aceris).
üvegházi molytetű (Trialeurodes vaporariorum, Trialeurodes vaporarium)
dohány molytetű (Bemisia tabaci)
KÖZÖNSÉGES LISZTESKE (Aleyrodes proletella, Aleyrodes proletellus)
citrus molytetű (Dialeurodes citri)
gyapjas citrus molytetű (Aleurothrixus floccosus)
Ilyenkor a kertekben nem az üvegházi molytetű károsít, hanem nagy valószínűséggel a Közönséges liszteske van jelen, amely szabadföldi károsító.

Szívogatásuk következtében a leveleken kezdetben sárgás foltok keletkeznek. Ezek később összefolynak, a levél elsárgul, elhal és lehull. A fertőzött növények a tetvek ürülékétől fényes, cukros bevonatúak - mézharmatosak. A kiválasztott mézharmaton korompenészek jelennek meg, és sötét bevonatuk csökkenti a levelek asszimilációs felületét. A növények tenyészideje lerövidül, legyengülnek, nem tudják termésüket kellően kinevelni, így azok piaci értéke csökken, felhasználhatóságuk romlik.
A károsító ellen valójában igen nehéz védekezni, mivel rendkívül szapora. Egymás után folyamatosan több generációja alakul ki. Az élete nagy részét rejtett helyen a növény fonáki részén tölti. Ha sikeresen védekeztünk ellene a környezetből rövid úton újra visszatelepül.


A károsító a sok tápnövényű károsítók közé tartozik. A zárt termesztő berendezésekben elsősorban a paprika és paradicsom kártevője. Szabadföldi viszonyok között a karalábé, karfiol, fejes káposzta, kelkáposzta, bimbós kel, tavaszi vetésű mák, brokkoli, a kedvenc tápnövényei. Előszerzettel károsít, a lágyszárú gyomnövényeken is pl. a zörgőfű féléken, vad saláta fajokon is. A károsító jól előre jelezhető, a ragacsos sárga lap jól fogja.

Zárt termesztő berendezésekben jól alkalmazhatók, az Encarsia formosa, és Eretmocerus eremicus fürkész darázs fajok.

Szabadföldi körülmények között csak a növény védőszeres kezelés ad védelmet a kártevő ellen. A III. forg. kat.:készítmények közül a Centris 250 Ec, Ciperkill 25 EC, K1. Mospilan 20 SG, Gazelle 20 SG, K1, Karate zeon 5 CS, alkalmazhatóA

II. forg. kat. készítmények közül az Actara SC, Apacs 50 WG, Admiral 10 EC, Abamect, Chess 50 WG, Decis Mega használható. Minden esetben a permetléhez adjunk nedvesítő szert, mely a permet megtapadását, és a károsítót védő viaszréteg fellazítását is elősegíti.  


A piretroidok elsősorban a repülő egyedeket pusztítják. A rejtett helyen károsító lárvák ellen a felszívódó készítmények adnak jobb eredményt. Minden permetezéskor használjunk nedvesítő szert, ami a permetlé megtapadását segíti elő a viaszos levelű káposztaféléken, és a viaszos bevonatú károsítón. A permetezést úgy végezzük, hogy a növény fonáki része is bőven kapjon permetlét, de a permet ne folyjék meg a növényen.
Zárt termelő berendezésben egészen más védekezési módszerek állnak a termelők részére, ezért a szabadföldi védekezés kevésbé hatékony.

https://pazmandicserjeskert.iwk.hu/
06/20 521-5877
Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el