Növények helye és szerepe a kertben: Fűszer növények
Ebben a rovatban arra szeretném felhívni a figyelmet, hogy egy kert ökoszisztémájában a diverzitás miért is fontos. Abban szeretnék segíteni a kert kedvelőknek, hogy a kertészetben megvásárolt növényeket megfelelő helyre tudja elhelyezni. Egy kert kialakításánál mindig a természetet igyekezzünk példaként tekinteni, akkor biztosan megfelelő növénytársítást tudunk kialakítani. Főképp a változatosságra és a szintezettségre hívnám fel a figyelmet.
A rovat a növénycsoportok szerepét tematikusan mutatja be.
Évelők:
Ezek azok a növények, amik minden évben kihajtanak, lágy szárat – lombot hoznak, virágot és általában valamilyen termést hoznak, majd vissza húzódnak a talaj felszíne alá. Nagyon nagy csoportról beszélünk itt. A vissza húzódás nem mindig igaz, előfordulnak talajfelszín feletti áttelelő képlettel rendelkező növények is.
A kert éves változásait adják. Nagy szín és forma gazdagsággal rendelkeznek. Kis csoportos telepítésben érdemes őket ültetni ágyásokba, és persze figyelembe véve az életperiódusukat. Úgy érdemes telepíteni őket, hogy a későn hajtók, ősszel virágzók közé, mindig jusson olyan, ami kora tavasszal sarjed és virágzik. A virág pompa mellett nagyon hasznosak a beporzó rovaroknak és egyéb hasznos szervezetek számára is életteret biztosítanak.
Az évelő növényeket nagyon sok féle gyakorlati szempont szerint szokták csoportosítani: magasság és virágzási idő és árnyék tűrő képesség a legáltalánosabb szempontok. Ezeken kívül lehet még a talaj viszonyok szerint, szárazságtűrés és fejlődés üteme alapján is csoportosítani a növényeket. Mi most a magasság és a virágzási idő szerint csoportosítjuk őket.

Fűszernövények:
Füszer növényeknek nevezzük azokat a növényeket amiknek valamely részét étkezésre használunk. Ez egy mesterségesen létrehozott heterogén csoport, amit nem virágzási idő, vagy magasság vagy egyéb szempont szerint csoportosítunk. Életódjuk szerint vannak hagymás évelő: metélő hagyma (Allium schoenoprasum), magas évelő: lestyán (Levisticum officinale), alacsony évelő: kakukkfű (Thymus vulgaris), citromfű (Melissa officinalis), majoranna (Origanum majorana), tarackoló szárú alacsony évelő: borsmenta (Mentha x piperita), egynyári: bazsalikom (Ocimum basilicum), cserje: rozmaring (Rosmarinus officinalis), levendula (Lavandula angustifolia), zsálya (Salvia officinalis), balkon növények: fűszerbabér (Laurus nobilis).
Természetesen Magyarországon rengeteg gyógynövény található vadon a hazai faunában. A kerti termesztett fűszernövények csoportja jóval kisebb ennél. Ennek nagyon sok oka van. Legfőképpen az hogy a vadon termő gyógynövények életmódja, talajigénye a természetes tájegységeinkhez alkalmazkodott nem a házikertjeinkhez.
Érdekelnek növényeink? Látogass el a kertészet honlapjára: