Szőlőlisztharmat

2019.07.02

A szőlőlisztharmat a szőlő rügy pikkelyeiben át, és károsító felszaporodásához a csapadékos időjárási feltételek kedveznek. Az áttelelő szaporító képletek, már 18-25 CO hőmérsékleten fertőző állapotba jutnak. A gomba szaporodását a 30 Celsius fok fölötti hőmérséklet gátolja. A lisztharmat érzékeny az UVB sugárzásra is, ezért szaporodik fel jobban a tőkék sűrű, árnyékolt részein és a levelek fonákán. Fontos, hogy végezzük el a hajtás válogatást, törjük ki a hónaljhatásokat, alakítsunk ki szellős lomb környezetet.

A hőmérséklet elérte a fertőzésre alkalmas határértéket, és lehet számítani rá, hogy az áttelelt szaporító képletek a levélen már fertőznek, és innen gyorsan átjut a fertőzés a fürtökre is.

A lisztharmat fertőzést csak meg lehet előzni jól ütemezett védekezésekkel, ha a fertőzés már létrejött, a járványt nem tudjuk megakadályozni. Ezért a megelőzésre kell helyezni a védelmi stratégiát. 

Az első lisztharmat elleni védekezéseket ekkor el kell kezdeni. Ebben az időszakban a védekezéseket a kén alapú készítményekre kell alapozni. A kén mellé mindig használjunk nedvesítő szert. A magasabb hőmérsékleten a kén gyorsabban párolog, ezért a védekezéseket gyakoribbá kell tenni. A Lisztharmat rezisztens fajtákban a védekezések számát csökkenteni lehet. 

A másodlagos fertőzés a bogyókra is átterjed. A fürtök veszélyeztetettsége virágzástól zsendülésig áll fenn, és ezen belül is a legkritikusabb a virágzás és a kötődés időszaka. Fő célunk a fürt fertőzés megakadályozása, ezért nagy gondot kell arra fordítani, hogy, a fürt zónában lévő, levelek egészségesek maradjanak. Ebben az időszakban a kontakt készítményekkel ajánlatos permetezni. A védekezéseket a KÉN KÉSZÍTMÉNYEKRE alapozzuk. Mivel a kén a melegedő időjárás és reggeli harmatok hatására gyorsan bomlik ezért a védekezések számát növelni kell. 

Járvány veszélyes időszakban akár heti gyakorisággal is permetezni kell. A ként a szőlő virágzásáig magasabb dózisban 0,4-0,5% töménységű permetlével is elvégezhetjük. A kén készítmény mellé a hatástartam meghosszabbításra alkalmazni lehet a Karathaene Star-t 0,06 % os töménységben. Minden permetezéskor használjunk NEDVESÍTŐ SZERT, mert egyébként a kén nem tapad meg cél felületen. A kén készítményeket ajánlatos még a permetezés előtt egy- két órával kisebb mennyiségű vízben beáztatni (törzsoldat készítés).

Szőlőlisztharmat ellen javasolt készítmények:
III. forg kategória: Az össze kén készítmény pl ( Agrokén, Cosavet Df, Kumulus S, Thiovit Jet) (Virágzás után, már ne használjunk, 0,3 % -nál töményebb kén permetlevet), Dynali, Bumper, Topas 100 EC,
II. forg kategóriás készítmények: Folicur Solo, Karathane Star, Diadem Q, Sólyom 460 EC, Talendo Extra, Tebu.
A kén készítmények használati útmutatóját feltétlenül olvassuk el és az adagolást pontosan tartsuk be a perzselési veszély miatt.

Domak Béla

https://pazmandicserjeskert.iwk.hu/
06/20 521-5877
Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el