Tuják kártevői
A beteg részek az egészségestől élesen elválnak. Az áttelelő szaporító képletek májusban már szórják a spórát és létrejönnek az újabb fertőzések, melyek a fiatal hajtások csúcsán jelennek meg a hajtás csúcs kivilágosodik, majd elhal. A levél pikkelyen az őszi időszakra kialakulnak a kidudorodó 0,2-04 mm nagyságú szaporító képletek, melyek enyhén kidudorodnak a pikkelyek felületéből. Az elhalt részek később szürkészöldre, és a tél folyamán barnára színeződnek. A kabatinás fertőzés tünetei, tél végén még jól láthatók a smaragd tuja hajtás végein. A tél folyamán a fertőzött hajtás részek lehullnak, bent maradnak lomb felület között és a következő évben friss fertőzéseket indítanak.
A rovar kártevők közül a tuja szú és boróka szú, és a tujafúró-aranymoly károsítása is problémát jelentett.
Tuja szú és boróka szú június végétől október elejéig folyamatosan károsít. Az oldal hajtások tövénél berág a növénybe és a hajtás csúcs fele a hajtásban járatot rág. A hajtás elvékonyodik, és tavaszra lehull a növényről. A szú fertőzés esetében mindig megtaláljuk a járatot, mely a hajtás tövénél ered, és a hajtás csúcs fele halad. A szú félék őszre a fa kéreg résében kialakítják az anya járatokat, ahol a károsító áttelel.
Gombakárosítók ellen: Fontos, hogy növények megfelelően táplált állapotban legyenek. Tavasszal minden előző évi fertőzött hajtás részt távolítsunk el a tuja növény lombozta közül. Tuja növényeket jól rázzuk meg, ezt addig folytassuk, míg fertőzött elhalt növényi részek ki nem hullnak maradéktanul. A fertőzött növényi részeket tarkítsuk össze, és semmisítsük meg. Gondoskodjunk arról, hogy a tuja lombozat szellős legyen.
A növényvédő szeres kezelést, már május elején ajánlatos elkezdeni, főleg ott hol előző évben fertőzést tapasztaltunk. Az erősen fertőzött növényeket rendszeresen permetezzük Amistar, Dithne M-45, vagy Folicur Solo növényvédő szerrel. Ügyeljünk arra, hogy a növényvédő szer bekerüljön lombozat belső felére is.
Tujafúró-aranymoly ellen eredményesen tudunk védekezni a. A rajzó lepkék ellen a leghatékonyabb a védekezés. Célszerű a rajzás idejében, rendszeresen permetezni. Repülő lepkék ellen elsősorban a Decis, Decis Mega készítmények és az egyéb dísznövényekben engedélyezett piretroidokat hatékonyak. A fiatal kikelt lárvák ellen Dipel DF, Mospilan 20 Sp, Gazelle SP készítményeket használjuk.
A szúkárosító ellen a növényvédő szeres kezelés nem megoldott. Legcélszerűbb a vegetációs idő során a fertőzött hajtások eltávolítása, még mielőtt a szú a fás részekben kialakítja az anya járatokat, ami az őszi időszakban következik be. Szerencsés esetben belép növény önvédelmi mechanizmusa, és rágás során képződött gyanta megfolytja a károsítót.
Domak Béla