Tűzelhalás

2020.01.18

2016 04 24

 Almatermésűek baktériumos hajtás-száradása és elhalása (Erwinia amylovora) / Tűzelhalás

A betegség onnan kapta a nevét, hogy fertőzött növények úgy néznek ki mintha a hajtásokat és leveleket tűz perzselte volna meg. Az almatermésű kultúrák világviszonylatban is egyik legveszélyesebb kórokozója. (világszerte több mint 200 gazdanövénye ismert). A gazdanövényei a Rozaceae család, Pomoideae alcsalád tagjai közül kerülnek ki. Nálunk leggyakoribb gazdanövényei, Amelanchier (fanyarka), Chaenomeles (díszbirs), Cotoneaster (madárbirs) Crataegus (galagonya), Eriobotrya (gyapjas naspolya), Photinia davidiana, (koral berkenye) Pyracantha (tűztövis), Sorbus (berkenye), Malus (alma), Pyrus (körte), Cydonia (birs), Mespilus (naspolya).

Tipikus tünetek: Fiatal hajtásvégek pásztorbotszerű lehajlása, barnulása, virágmaradványok elfeketedése, levelek barnulása, megfeketedése, amik aztán a fán maradnak. Ágakon az fertőzési hely körül fekélyes sebek alakulnak ki, amiken esetleg párás, esős időben a baktérium nyálka kiválása észlelhető. Ezek a nyálka cseppek kezdetben sárga színűek, később megbarnulnak. A fertőzött gyümölcsök mumifikálódva a fán maradnak. A

A tűzelhalás tünete nem tévesztendő össze a hajtás hervasztó darazsak kárképével. A hajtás hervasztó darazsak károsítása után is hajtásvég görbülés száradás következik be, de ebben az estben mindig megtaláljuk a hajtás végen a spirális alakban lefutó szúrás nyomokat, melyek enyhén kidudorodnak a fiatal hajtás bőrszövetéből. Ez a károsítás leggyakoribb körtéménél. Továbbá nincs tűzelhalás betegsége a meggy, sárgabarack, babarózsa növényeknek. Ezeken a növényeken a virág és hajtás elhalást legtöbbször a monília nevű gombabetegség okozza.

Tapasztalat: a betegség a birseken lassú lefolyású komoly fertőzési forrás a házi kertekben lévő egy-egy birsfa! A körtefák a fertőzés bekövetkezte után akár egy-két hét alatt is teljesen elszáradnak. A birs, naspolya, Sorbus aria lutescens/lisztes berkenye nagyon fogékony.

A kórokozó a fertőzött növények fás részében telel át, és az enyhe meleg tavasz hatására a baktériumok szaporodása megindul. A kis mennyiségű csapadék kiváltja a nyálkaképződést, és a fertőző anyagot a rendkívül erős szél több km távolságra is elviszi. Tehát a fertőzési veszély mindenhol fennáll.

Védekezés: A jelenlegi növényvédő szer választékból a károsító ellen egyik leghatékonyabb szercsoport a réztartalmú növényvédő szerek csoportja. A kristályos rézszulfát bordói lének elkészítve, a rézoxiklorid, rézhidroxid, réz (I) oxid hatóanyag csoport tagjai virágzásban kijutva megfelelő védelmet adnak.

Amennyiben bekövetkezett a fertőzés, már csak kármentesítést tudunk folytatni. Ebben az estben a fertőzött növényi részeket le kell vágni a fáról adott esetben akár a fát csonkolni is kell. A visszavágást úgy végezzük, hogy a vágás a fertőzött rés alatt az látszólag egészséges részből 15-20 cm részt is vágjunk le, mert a fertőzés, már az egészséges részben is tovább haladt. A fertőzött hajtásokat úgy emeljük ki a lombkoronából. hogy lehetőleg ne érintkezzen az egészséges hajtásokkal. A nyesedéket azonnal tegyük nylon zsákba, és vigyük ki az ültetvényből, és ha lehetséges tüzeljük el. Gyakran fertőtlenítsük a metsző szerszámokat, alkohollal, vagy hypó-s oldattal. Ajánlatos a gyakori kézmosás. A mentesítéshez használt ruhát magas hőfokon mossuk ki.

Domak Béla

https://pazmandicserjeskert.iwk.hu/
06/20 521-5877
Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el