Vándorpoloska
A zöld vándorpoloska (Nezara viridula). A növényi
nedvekkel táplálkozó, a címeres poloskák (Pentatomidae) családjába tartozó
kártevő rovar, inváziós faj.
Hazánkban 2002-ben figyelték meg először, azóta egész Magyarországon elterjedt és jelentős kárt okoz kertészeti és szántóföldi kultúrákban, de az utcai fákon is megél. Importált zöldségekkel és gyümölcsökkel kerülhetett hozzánk. Elszaporodásának kedvez egyre melegedő éghajlatunk. Jelenleg nem ismert, hogy lenne természetes ellensége, vész esetén ugyanis bűzmirigyeiből erős szagú, kellemetlen illatanyagokat választ ki, így a rovarevő ragadozók elkerülik.
2005-2006-ban Budatétényben és Budán 2007. júliusának végén, Budapesten a Múzeumkertben jelent meg tömegesen. Trópusokon, mediterrán éghajlaton évente 4 generációja fejlődik ki. Bár a meleghez szokott, ma már nálunk és tőlünk északabbra is megél, de ezeken a területeken csak két generáció fejlődik, a harmadik valamelyik lárva alakban elpusztul. A kifejlett egyedek mozgásképesek egészen 7 °C-ig, csak 1 fokon dermednek meg.
Ősszel a felnőtt példányok meleg helyet keresnek, elbújnak különböző repedésekben, de lakásokba is berepülnek, így képesek áttelelni. Jelenlétét a fák alatt megfigyelhető, nagy cseppekben ürülő mézharmat, a leveleken, zöldségeken szúrásainak, emésztőnedveinek nyoma jelzi. A felnőtt példányok ügyesen álcázzák magukat a zöld leveleken, de a különféle színű és mintázatú lárvák könnyen észrevehetőek. A nőstény valamivel nagyobb a hímnél.
A kifejlett példány könnyen
összetéveszthető a zöld bogyómászó-poloskával is
(Palomena prasina).
Míg utóbbinak az alsó szárnyai barnák, ősszel pedig
az egész rovar sötét bronz színűre változik, addig a
vándorpoloska alsó szárnyai színtelenül áttetszőek és egész
teste egyszínű zöld, de a pajzsán egy sorban 3-5 apró fehér pont látható a két
szélső, fekete pont között.
Poloska fajok ellen engedélyezett készítmények:
III forg kat. Karate Zeon CS
II forg. kat: Byscaya, Bulldock 250 EC, Confidor 200 SL. Ciperkill max, Decis Mega. Kasio EG.
A házikertekben is különös tekintettel kell lenni a felhasználható inszekticidek körére, továbbá a permetezés kivitelezésének nehézségeire (pl. vegyes növényállományú ágyások, apró parcellák). A pirerotriodok megfelelő védelmet biztosítanak a vándor poloska lárvák ellen, de fontos, hogy oda figyeljünk az élelmezés egészség ügyi várokozási időkre. A permetezés előtt szedjük le az érett gyümölcsöket. A piretroidok élelmiszer egészségügyi ügyi várokozási ideje egyéb rovar kártevők esetében meg van határozva, ezt kell figyelembe venni a poloskák elleni védekezésnél is.
Fontos tudnivaló továbbá, hogy a vándorpoloska jól repülő faj, így sikeres kezelés esetén is rövid idő eltelte után újbóli megtelepedésével számolhatunk.