Vértetű

2019.07.09

"Az almatermesztők rendszeresen jelentkező növényvédelmi gondja a vértetű (Eriosoma lanigerum) kártétele. 
A vértetű kivétel nélkül minden alma fajtán megtalálható. 
Kárkép: A fák fiatal hajtásain, a vízhajtásokon fehér vattaszínű telepek jelennek meg. A szétnyomott telepek színe szennyes vörös innen a magyar elnevezés a "vértetű" is.
A fiatal hajtásokon, ágakon először sima falu duzzanatok jelennek meg. Később a növények bőrszövete felreped, rákos, sebes daganatok képződnek. A súlyosan károsodott ágrészek deformálódnak, elhalnak. A kártétel mértékére jellemző, hogy a föld feletti növényrészeken, vesszőkön, hajtásokon kialakuló vértetű kolóniák mézharmattal szennyezik a szüret előtti időszakot megelőzően a gyümölcsöt, és azon kialakuló korompenész értékesítési gondot okoz.
 
Fejlődésmenet: A gyökérzónában áttelelt populáció egy része tavasszal a fák föld feletti részére húzódik és már a virágzást megelőzően kezdődik elszaporodásuk.   Enyhe teleken a vértetvek a fák koronájában is jelentős lárvapopulációkkal telelnek és már akár február végétől folytatják a táplálkozást. A kolóniákat borító viaszpamacsok növekedése jól jelzi a táplálkozásuk és szaporodásuk kezdetét.

Egy év alatt öt nemzedéke is kifejlődik, ezért károsítása folyamatos, és ha nem avatkozunk közbe egyre súlyosabb.

Egy nemzedék 14-16 nap alatt fejlődik ki. Számára kedvező, ha az átlag hőmérséklet eléri a 21 Co-t. - (Az átlaghőmérséklet a napi minimum és maximum hőmérséklet összege, osztva kettővel- nem azonos a napi közép hőmérséklettel.)
A sűrű lombozat számára kedvező mikroklímát teremt számára. Szaporodását csak extra magas hőmérséklet 35-37 Co gátolja.

Ha vértetű fertőzést tapasztalunk, ne hagyjuk ki a tavaszi olajos lemosó permetezést. Tavasszal takarjuk ki a fák gyökérnyaki részét, hogy oda is lefolyjon a permetlé, mert a károsító a gyökérnyaki rész repedéseiben telel át.

Az eredményes vértetű elleni védekezés alapja a szakszerű növényvédelem. Azonban ezt jelentősen megnehezítik a vértetű biológiai sajátosságai. A kártevőt ugyanis fehér, gyapjas viaszanyag vonja be, amely átszövi egész telepet, így a vértetvek biztonságos védelemben tenyésznek, szaporodnak, és károsítanak. A viaszréteg a növényvédő szerekkel szemben védelmet nyújt. A másik gond az, hogy a nyári hónapokban a fa törzsén, ágain megtelepedő kolóniákat sűrű levélzet fedi.

Megelőző védekezés a lemosó permetezés kora tavasszal. Ilyenkor a viaszréteg nem véd, a lombozat pedig még nem fejlődött ki. Nagyon fontos a vértetves sebek helyes kezelése, mert a kártevő a sebhelyeken telepszik meg és szaporodik tovább. A vértetves sebeket éles késsel vágjuk simára az élő részig és faseb kezelő anyaggal kenjük be. 

A lemosó permetezést káliszappanos permetlével kezdjétek, amely feloldja a vértetű telepek viaszrétegét, amely védelmet nyújt a növényvédő szerek ellen. Ezután használjatok olajos réz-kén készítményt. A lemosó permetezést már február végén végezzük el. A fák törzse körük a talajt 4-cm mélyen távolítsuk el és a gyökérnyaki részt bőven permetezzük. A védekezést meg lehet ismételni.

A vegetációs időszakban a vegyszeres védekezést a Vektafid A nevű növényolajjal kezdjük. A Vektafid A vegetációban is alkalmazható 0,1-0,5%-os töménységben. 

Vegetációban A káliszappanos 1% megelőző védekezést vegetációban is lehet használni, a rovarölő szeres permetezés előtt 2-3 nappal. Hatékonyan az Actara SC, Apacs WG, Calypso 480 EC készítményekkel védekezhetünk.

A rovarölő szerekhez keverjünk, nedvesítő szert, mely hozzájárul, hogy a növényvédő szer hatóanyaga áttörje a vértetű viaszburkát. A permetezést végezzük bő mennyiségű permetlével, hogy a lombozat által rejtett telepek is kapjanak permetlét.
Valószínű, hogy a kártevő ismételten felszaporodik az almafákon, ezért a kezelést meg kell ismételni.
-Domak Béla-

https://pazmandicserjeskert.iwk.hu/
06/20 521-5877
Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el