KÁRTEVŐK
Foltosszárnyú muslica
212 őszén az M7-es autópálya mentén kihelyezett egyik csapdában a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Agrártudományi Kutatóközpont Növényvédelmi Intézetének kutatói megtalálták az Európában rohamosan terjedő foltosszárnyú muslica (Drosophila suzukii) néhány példányát.
Füge őszi levélmoly
Megkerestek néhány károsított füge levéllel. A leveleken speciális hámozás, az érközi levélszövet teljes hiánya jellemzi. Már csak a kárképpel találkoztam. A jellemző kárképből lehet következtetni a károsítóra is. A szakirodalomba kutatva jutottam el a Kertészet és Szőlészet 2011/50. számában megjelent cikkhez. Bodor János, Balázs Klára, Mihályi...
Kislevelű hárson Eriophyes leiosoma atkafaj
A Velencei tó környéki kertekben a kislevelű hárson az Eriophyes leiosoma atkafaj károsítását észleltem. Az atka olyan ritkán fordult elő eddig, hogy magyar nyelvű nevet nem is találtam az irodalomban. Az atka a nemezes atkák közé sorolható be.
Körtedarázs (Poloskaszagú körtedarázs)
A Poloska szagú körte darázs a szilva darazsakhoz hasonlóan károsít.
Közönséges kószapocok
Közönséges kószapocok (Arvicola terrestris)
Közönséges vakond
Közönséges vakond (Talpa europeae) Eszmei értéke 25 000 Ft.
Levéltetvek
Szinte minden kultúrában, (lágyszárú zöldségek, gyümölcsfák, lombos díszcserjék, díszfák, rózsák) tömegesen megjelenésű károsító. Szaporodásuk nagyon intenzív, és pillanatok alatt gradációs helyzetet tudnak előállítani. Nemcsak a szívogatásukkal okoznak kárt, hanem a különböző vírus betegségek terjesztésével is veszélyt jelentenek.
Mezei hörcsög
Külleme: A hörcsög zömök testű rágcsáló. Testhossza 20-27 cm, amelyből a farok 5-7 cm. Testtömege 220-450 gramm között mozog. Feje világosbarna, sötétebb sárgás és fehér sávokkal. Háta sárgásbarna, hasa fekete. Néha előfordulhatnak fekete vagy fehér példányok is, de ezek nagyon ritkák.